květen 20, 2015

Jsou vaše bannery vidět?

Jsou vaše bannery vidět? Podle Googlu 56% bannerů vidět není.

Google zveřejnil v prosinci 2014 zajímavou studii o „viditelnosti“ bannerových ploch ve formě infografiky (přikládám na konci článku). Zároveň vyšla v květnu 2015 další zpráva od Google o tom, že zhlednutých reklamních videí bylo 54%.

Než se pustím do dalšího rozboru, je nutné uvést jednu zásadní poznámku. Za „viditelnou“ reklamu se považuje ta, kterou uživatel měl alespoň z 50% plochy na obrazovce alespoň 1 vteřinu. Tedy pokud je reklama například v patičce, kde nedoscrollujete, nebo ji jen rychle přeletíte, tak je považována za neshlédnutou.

Poměr viditelnosti můžete najít ve statistikách vašeho systému. Například AdForm s touto metrikou pracuje velmi detailně a vytahuje ji i na úroveň „QuickStat“, se kterým pracuje většina uživatelů.

Výzkum udává hned několik zásadních faktorů, které ovlivňují viditelnost reklamy, a i když jsme si to mohli myslet a spekulovat o tom, tak to teď Google jednoznačně změřil.

1) Extrémní vliv na viditelnost bannerů mají publisheři. U některých jsou hodnoty viditelnosti bannerů extrémně nízké.

2) Pozice banneru na stránce (vpravo nahoře) má podstatně větší viditelnost než jinde na stránce. Na druhé stránce pozice v záhlaví 728x90px není ta nejlepší.

3) Silně závisí i na formátu banneru – nejlepší poměry viditelnosti mají formáty na výšku 120×240, 240×400, 120×600. Naopak velmi špatně jsou na tom populární formáty 300×250, 468×60, 728×90. Doplním osobní poznámku z našich kampaní, kde nejlépe fungují SKY formáty: 120×600, 160×600 a 300×600.

4) Rozdíl mezi prvním screenem a zbytkem stránky je značný (68% / 40%), ale to nemusí znamenat, že všechny pozice mimo první screen (above the fold) jsou na tom špatně. Zde ale pozor v DPS, pozice „above the fold“ jsou deklarovány publisherem a často nejsou uváděny. Praktický význam tohoto nastavení tedy není velký.

5) Rozdíly můžeme najít i v kategorizaci webu.

Jiný výzkum zase srovnával viditelnost reklamních ploch v počítači a mobilech. Viditelnost na mobilech vyšla zásadně lépe – o cca 20%.

Provedli jsme i vlastní test s cílem maximalizovat hodnotu viditelnosti bannerů. Jednalo se kampaň na cca 30mil impresí běžící 6 týdnů. V případě neřízení této hodnoty jsme dosáhli 51% hodnoty viditelnosti. V momentě, kdy jsme začali kampaň řídit z pohledu viditelnosti jednotlivých ploch, dostali jsme se na hodnoty přes 70%. V případě delší kampaně bychom pravděpodobně mohli dojít někde k 80%. V případě požadavku na menší kampaň by to bylo pravděpodobně ještě více, protože bychom vybrali pouze „viditelné“ plochy. Nutno říci, že se ale jednalo o relativně pracnou záležitost.

Při řízení kampaně z pohledu viditelnosti lze tedy dosáhnout podstatně lepších výsledků, nicméně počítejte s vyšší cenou za správu kampaně. Do určité míry lze kampaň vylepšit i vnitřními algoritmy DSP. Například zmiňovaný AdForm umí přímo bidovat na plochy s lepším výkonem. AppNexus má zase velmi zajímavý a účinný samoučící algoritmus.

Bannery # ,
Share: / / /

NAPIŠTE NÁM

ProgSol, Programmatic Solution, s.r.o.
Karla Engliše 3201/6
Praha 5, 150 00

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Předmět

Vaše zpráva (vyžadováno)

Progsol newsletter
Odběr nových článků a zajímavostí na témaProgrammatic